31 Aralık 2018

VEEAM ONE Kurulum ve Kullanımı

VEEAM ONE Kurulum ve Kullanımı

Veeam ONE, VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V sanal ortamları ile Veeam yedekleme altyapısıyla uyumlu olan, güçlü bir izleme, Raporlama ve Kapasite Planlama aracıdır. Vmware ya da Hyper-V ortamımızı takip edebilir, dilerseniz de öncesinde istenilen raporları alabilirsiniz

 

Veeam ONE, yedekleme ve sanal altyapılarınızı gerçek zamanlı, aracısız ve katılımsız olarak 7/24 izlemenizi sağlar.

Veeam ONE, tüm sanal makinelerinizin yapılandırmasının, sanal makinelerin son durumu hakkındaki bilgilerini raporlamanızı sağlar.

Veeam ONE’ın performans ve yapılandırma değerlendirmeleri, VMware ve Hyper-V ortamlarınızda neler olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. En büyük kaynak tüketicilerinin yanı sıra hem en az yüklenmiş ana bilgisayarları, Datastore’ların son durumu, I/O kontrollerini sağlayabilirsiniz.

Buradan lisans sözleşmesini kabul ederek devam ediyoruz.

Eğer elimizde satın aldığımız lisans varsa lisansımızı giriyoruz, eğer lisansımız yoksa free diyerek devam ediyoruz.

Burada sunucumuzun üzerinde eksik olan ve kurulması gereken rolleri görüyoruz. Buradan install diyerek otomatik olarak gerekli kurumlar yapılacaktır.

Kurulum yolunu belirterek devam ediyoruz.

Sistem üzerinde servisleri kullanabilecek bir admin kullanıcısı belirliyoruz. Eğer sisteminizde ad yapısı varsa oradan admin kullanıcısı da seçebilirsiniz. Ama tavsiye etmiyoruz. Çünkü admin kullanıcısının şifresi değiştiğinde, veeam one servisleri çalışmayacaktır.

Veeam one için gerekli olan SQL Server Veritabanın kurulması gerekiyor. Sistemimizde veeamin var olduğu bir SQL Server olduğundan dolayı varolan ile devam ediyorum. Ayrıca SQL veritabanı için kendinize ait bir kullanıcı adı ve şifre oluşturabilirsiniz.

Veeam One servislerimizin kullanacağı portları görebilirsiniz. Bunları değiştirebilir ya da defaulta bırakabilirsiniz.

Bu kısımda hangi sistemi veeam one üzerine entegre edeceğimizi sormaktadır. Ben Vcenter kullandığım için, Vmware vCenter Server diyerek devam ediyorum.

Vcenter bilgilerimi girerek devam ediyoruz. Karşımıza install ekreni gelecek. İnstall dedikten sonra kurulum tamamlanacaktır.

Kurulum tamamlandıktan sonra karşımıza gelen ikran, sol tarafta raporlamasını istediğimiz sistemi görebilirsiniz.

Alarms kısmından sunucularımız ya da datastore üzerinde ki hataları ya da uyarı görebiliriz. Sanal sunucumuz saat kaçta kapatılmış, saat kaçta açılmış. Makina üzerinde snapshotları vs.  Hata üzerine tıkladığımızda hata detayı açıklayıcı olarak yazmaktadır.

VMs kısmı, burası bizim için için çok işe yarayacak bir şey. Buradan sanal sunucular üzerinde uyarıları, ram ve cpu tüketimini,sunucuların ip adreslerini ve üzerinde ki işletim sistemlerini,vmware toolsun kurulu olup olmadığını ve hardware versiyonunu görebiliyoruz.

Overall aynı şekilde cpu, ram newtork, datastorage gibi tüketimleri grafik şeklinde sizlere sunmakta.

CPU Seçeneği ile, sunucuların cpu tüketimini ve hangi sunucunun cpu dar boğaza düştüğünü görebilirsiniz.

Memory seçeneği ile, sunucuların ram tüketimini, ram swap, sunucuların ram paylaşımlarını ve ramların latency’larını görebilirsiniz.

Network seçeneği ile, sunucuların network tüketimini, network transfer paketlerini, ve drop paketlerini görebilirsiniz.

Datastore seneği ile, sunucuların detastore üzerinde ki latencylarını görebilirsiniz. Datastorage üzerinde sunucuların veri yazma hızlarını da buradan görebilrsiniz.

Top VMS: En çok cpu,ram,netwrok ve  datastorage aktif olarak kullanan sunucuların listesini getiriyor.

Task & Events ile program üzerinde ki logları inceleebiliriz.

Host üzerine gelerek, storage patchlerini, bağlı olan storage adapterlerini ve sunucunun hardware’lerini görebilirsiniz.

Noticication kısmından, sistem üzerinde ki hataların sizlere mail olarak iletilmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir