8 Kasım 2018

Veeam Backup&Replication CloudConnect installation & configuration

Veeam Backup&Replication CloudConnect İnstallation & Configuration

Bu sistem için 2 adet veeam sunucusuna ihtiyacımız var.Birisi Production yapıda çalışısacak(A-Site olsun) diğeri Cloud ortamında Veeam sunucusu(B-site olsun)
A-site’da bulunan veeam’i açıyoruz, Veeam’e cloudconnect lisansımızı giriyoruz.


Veeam’ı kurduktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelmektedir. Burada ilk önce CloudConnect lisansımızı girememiz gerekmektedir. Veeam programına lisans girmeden Yazılımın yapmış olduğu bölümler pasif olarak gelmektedir.


Lisans girilmesi için Sağ üst tarafta bulunan Home Yanında bulunan alt alta bulunan 3 çizgi bulunmaktadır, bu sekmeyi açtıktan sonra License bölümünden lisans girilerek CloudConnect bölümünü aktif hale getiyoruz.

 

İlk Olarak Cloud Backup için Reposityor oluşturma işlemleri ile başlayalım. Backup Repositories bölümüne girdiğimizde default olarak Default olarak C: diskini backup repositories olarak eklemiştir. Buraya Veeam üzeirndeki config backupları almaktadır. Şimdiki yapacağımız işlemde D diskini bir backup alanı olarak Veeam’e ekleyeceğiz.

 

Sol üst tarafata bulunan Add Repository bölümüne tıklıyoruz. Repository adını belirtiyoruz. Next ile devam ediyoruz.

 

Buradaki bizlere birden fazla Seçenek sunulmaktadır.İstek doğrultısında Networkde bir alana veya NAS ünitesine, Linux serverınız var ise Linux’a DataDomain Exagrid veya Hpe StoreOnce ürünlerinde birine sahipseniz bu cihazları doğruıdan desteklemektedir Veeam. Biz Windows Server İle devam edeceğiz.

Burada diskleri görüntüleyemeziseniz Populate seçeneğine tıklayıp bekleyiniz. Sunucu üzerindeki diskler listelenecektir. E: Diskini seçip devam ediyoruz.

 

Backup alacağımız folder path’ini belirtiyoruz. Limit maximum

 

Sonraki adımda Repository Mount edileceği server’ı seçiyoruz. Sunucu üzerinde bulunan disk başka bir ortamda bulunan başka bir veeam’e eklemek istiyorsanız MountServer’ın altından Add Server’a tıklayıp ekliyorsunuz.

 

Yapmış olduğumuz işlemleri gözden geçiyoruz. Apply dedikten sonra Reposity eklenecektir.

 

2. aşama olarak, Sol alt bölümde bulunan Cloud Connect sekemsie giriyoruz.Burada ilk olarak Sertifika üretmemiz gerekiyor.Manage Certificates’a tıklıyoruz. Generate New Certificate’e tıklıyoruz ve yeni bir sertifika oluşturuyoruz.

 

SSL sertifika ismini belirleyip devam ederiz.

 

 

 

 

3.Aşama olarak Cloud Gateway ekliyoruz.
CloudConnect Sekmesinden AddCloudGateway tıklıyoruz.Açılan ekran isteğe bağla olarak gateway olarak kullanılacak server eklenebilir. CloudConnect sunucusuda CloudGateway olarak Customize edilebilir.default olarak 6180 olarak gelmektedir isteğe bağla olarak değiştirilebilir.

 

Networking bölümünde CloudConnect vermiş olduğunuz IP Direct olarak internete çıkıyor ise Next ile devam ediniz. Sunucuda Local IP kullanıyor iseniz NAT seçip DNS name(örn:Veeam.cloud7x24.com) olarak yazabilirsiniz.

 

Diğer seçeneklerde değiştirilebilecek bir config bulunmamaktadır. Next diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

3.aşama olarak Tenant ekleme
CloudConnect tabında Add Tenant’a tıklayarak devam ediyoruz. Tenantları oluşturmadaki amacımız CloudBackup hizmetini vereceğiniz Veeam sunucusu için gerekmektedir.Kullanıcı adı şifre belirledikten sonra Assigned Resouces altında Backup Storage(Cloud Backup Repository) İşaretliyoruz. Devam ediyoruz.

 

Bandwidth bölümünde Max Concurrent Tast burada anlık kaçtane sunucunun Back-up işlemi yapılabilir bunu beliyoruz. Limit incomin network traffic to: ile isteseniz Bandwidth limit koyabilirsiniz.

 

Backup Resources bölümünde Add tıklayarak, yukarıda bahsetmiş olduğumuz VeeamRepository’i seçip kota belirliyoruz ve işlemleri tamamlıyoruz.

 

Yukaruda bahsetmiş olduğum gibi şimdi Site-B de Veeam tarafında Backup Infrastructure bölümünden Service Providers=>Add Service Provider tıkladıktan sonra DNS name yada sunucunun IP adresini yazabilirsiniz.Bilgileri girdikten sonra next ile devam ediyoruz.

 

Server üzerinde oluşturmuş olduğumuz Sertifika geliyor. Add bölümünde oluştumuş olduğumuz Username password’ü giriyoruz. Ve işlemi tamamlıyoruz.

 

İşlemler tamamlandığında Backup Repositories Backup diskini görebilirsiniz.

 

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir