23 Kasım 2018

Backup Job Yazma

Backup Job Yazma

 

 

 

1)Home=>Jobs kısmına geldikten sonra ekrandki gibi sağ click almak istediğiniz backup servera yada bir fiziksel sunucuyu seçmelisiniz. Vmware vSphere= Vmware ortamındaki VM’ler için Microsoft Hyper-V= Microsoft Hyper-V makinalar için Windows Comtuper: Fiziksel Windows makinalar için Linux Computer:Fiziksel Linux makinalar için Bizim almak istediğimiz Vmware vSphere’dir. Bu seçenek ile devam edelim. Açılan Ekran oluşturacağımız. Job’ın ismini belirtiyoruz. Ve Next ile devam ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

2)Sağ tarafta bulunan bölümden Add diyoruz, açılan ekranda eklemiş olduğumuz Esx bulunanmaktadır. Buradan BACKUP almak istediğiniz sunucuyu seçiniz.Next ile devam ediyoruz.

 

3)Bu ekranda Backup işleminde kullanılacak proxy’i geçiyoruz. Backup Repository alanı Birden fazla reposityory var ise bu backup nereye alınacağını seçiyoruz.

 

Advanced bölümünü extra ele almak istiyorum. Burada Backup ile ilgili extra özellikler belirtilmektdir.

Backup Mode:
Reverse incremental(Slover): İlk gün full backup alır ve diğer günler incremental backup alır. İncremental almış olduğu backup ile full backup’ı birleştirerek.Son gün alınan backup’ı Full yapar. Backup zincirinde failed olması durumun backup ziniciri bozulmaz.
Incremental(Recomended): Belirlenen günlerde Full backup alır ve diğer günler sadece incremental olarak backup alır. Backup zincirinde bir defa backup almaması durumunda backup zinciri bozulur.
Bizim önerdiğimiz Reverse İncremental, Bu bakup ile hergün alınan backup full olmaktadır.

Active Full Backup:
Düzenli bir yedekleme işi oturumu bu günde planlanmamış olsa bile, etkin bir tam yedekleme oluşturmak için bir yedekleme işini otomatik olarak tetikler. Üst yedekleme işi zamanlandığında iş oturumu aynı anda başlatılır. Örneğin, ana yedekleme işini Pazar gününden Cuma gününe kadar saat 12: 00’de planlıyorsanız ve Cumartesi günü etkin tam yedekleme zamanlıyorsanız , Veeam Backup & Replication , saat 12: 00’de etkin tam yedek oluşturacak bir yedekleme işlemi başlatır

 

 

 

Maintence
Storage –Level corruption guard
Perform backup files healt check;buradaki kutucuğu işaretleyerek backup üzerinde bulunan geri yükleme noktalarını sağlık kontrolünden geçirir. Bunu belirli periyotlarda çalıştırabilirsiniz.
Full backup file maintenance; Remove deleted items data after; bu kutucuk backup job’ın içinde bulunan VM sunucuları backuptan kaldırırsanız 14 gün sonra bu backup’ı silmeye başlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Storage;
Enable inline data deduplication; Yedekleme yapamdan önce vm verilerini kopyalar ve buradaki verileri tekilleştirerek, backup dosyasını daha küçük bir boyuta sığdırır.Ancak bu işlem yedekleme işini uzatabilir.
Excule deleted file block: Vm sunucu üzerinde silinmiş olan blokları temizler ve backup boyutunu daha az alana sığdırır.
Compression level; Backup alırken sıkıştırma işlemi yapar ve backup boyutunu düşürür. Buradaki seviyeyi arttırtıkça backup boyutu düşecektir ve CPU kullanıımı artırcaktır sunucunun.
Storage optimaziton: Backup aldığınız localkosyona ve ya duruma bağlı olarak backup işleminde optimizasyon uygulamaktadır. Dosya boyutunu ve job optimizasyonu yapmaktadır.
Encryption: alınmış olan backupları şifrelemek için kullanılır. Burada istediğiniz bir şifre kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

4)Guest Proccesing;
Enable application-aware proccesing; Bu seçeneği işaretleyerek sunucuda bulunan Microsoft SQl ve Qracle SQL, transaction loglarını sildirebilirsiniz. Bu işleme job çalıştığında başlamaktadır, job tamamlandığında işlem bitmektedir.
Enable guest file system indexing ;
Bu seçeneği işaretleyip Guest OS credentials bölümüne backup’ını almış olduğumuz VM’in Credentials bilgilerini giriyoruz.

 

 

5)Schedule;
Burada Run the Job automatically seçeneğini işaretlemezseniz job mauel tetikleme ile başlatırılır.
İşaretledikten sonra dakikalık, saatlik , haftalık aylık ve yıllık seçeneklerinden biri ile backuplama işlemi başlata bilirsiniz.
Automatic retry: Burada default olarak gelen konfigürasyon, yazılan job’ın failed olması durumunda 3 defa 10 dakika ara ile tekrar job’ı backup alması işin başlatma görevidir.

 

Backup Widow: Bu seçenek ile bu işin belirli periotlarda çalışmamasını sağlayabilirsiniz. ÖRN: 9:00 Am ile 6:00 PM arasında job çalışması gibi.

 

Add Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir